Úvod / Články / Zahradní jezírka / Jak připravit jezírko na novou sezónu?
Tisk

Jak připravit jezírko na novou sezónu?

Jak správně nastartovat jezírko na novou sezónu? Kdy sestříhat rostliny? Kdy začít krmit ryby v jezírku? Kam nalít startovací bakterie?
Sluneční paprsky roztály poslední led a příroda se začíná probouzet k životu. Tak jako celá zahrada, i zahradní jezírko potřebuje určitou péči a přípravu na novou sezónu, aby se mohlo ukázat v plné kráse.

Údržba

Jarní údržba je základem správného "fungování" jezírka během celé sezóny. Jezírko třeba nejprve zbavit všech nadbytečných živin. Dno jezírka je nutné na jaře vysát a zbavit jej různých nečistot a bahna. V případě, že nevlastníte jezírkový vysavač, odstraňte bahno s pomocí k tomu určených přípravků (např. Silt minus). Pro jezírko a jeho biologii není vhodné, pokud se celé vypustí a zase napustí. Investice do jezírkového vysavače nebo přípravků se vrátí na spotřebě vody.

 

Vodní rostliny

Hned po roztátí ledu seřízneme listy rostlin, které zimovaly v jezírku jako např. trávy a pálka. Seřízneme je těsně nad vodní hladinou. Při řezu třeba myslet na to, že vodní hladina je pravděpodobně nižší, než je požadovaný stav. Při nesprávném řezu (rostlina by zůstala pod vodou) by mohlo dojít k jejímu hnití. Lekníny je třeba zkontrolovat, zda na ně během zimy nespadl např. kámen. V takovém případě je třeba "vysvobodit" vyrůstající listy leknínu. Pokud nějaké rostliny přezimovaly uvnitř, můžeme je dát zpět do jezírka. Pozor však, stále se mohou vyskytnout přízemní mrazy, které by je zničily. Ostatní rostliny jako leknín, truskavec či filtrační rostliny si na jaře pomohou samy.

 

Ryby

Časné jaro je nejhorší období zejména pro ryby. Po zimě je jejich organismus velmi oslabený a jsou proto náchylné na různá onemocnění. Je proto nezbytné hlídat kvalitu vody v jezírku. Nebezpečí představují různí parazitující živočichové, bakterie či viry. Proto je dobré si pomoci různými přípravky, které posilují imunitu ryb. Jejich organismus se stane postupně odolnějším. Ryby začínáme krmit v malém množství, až když teplota vody stoupne na 10 - 12 °C. Na jaře doporučujeme určitě výživnější krmiva. V tomto období ryby zbytečně nestresujte chytáním do podběráku apod. Doporučujeme pomocí přípravků změřit kvalitu vody. V případě špatné kvality třeba postupovat podle doporučení.

Testovací proužky slouží k základnímu přehledu o parametrech vody v jezírku. Pro pokročilejší chovatele doporučujeme pro lepší přesnost Profi sady Technologie

Pokud již skončily i ranní přízemní mrazy, můžeme nainstalovat technologii. Před namontováním se přesvědčíme, zda jsou čerpadlo i filtr řádně vyčištěné a zkontrolujeme, zda svítí kontrolka UV lampy. UV lampa by se měla měnit každé dvě sezóny. Zářivka má životnost cca 8000 hodin. Po uplynutí 8000 hodin nepřestane svítit, ale UV záření ztratí na intenzitě a přestane likvidovat bakterie.

Po uplynutí cca dvou sezon je třeba také vyměnit houbičky filtru nebo filtrační média. Po ukončení montáže se přesvědčíme, zda voda ve spojích nekape a můžeme ji nechat zapnutou/provozu/. Pokud se nám stane, že i po důsledném dotažení voda kape, závit nahrubo obmotáme teflonovou páskou a dotáhneme. POZOR!!! Závit nedotahujeme hrubou silou, můžeme ho tím úplně zničit. Zkontrolujte také hadici, zda není na nějakém místě po zimě prasklá.

Nezapomeňte do filtru přidat startovací bakterie, které nastartují všechny důležité procesy v jezírku a vytvoří biologickou rovnováhu. Více o tom, jaké bakterie je dobré použít, se dočtete ZDE

 

Sumář jarních činností

  • Jezírko zbavíme všech nečistot, jako jsou kal, odumřelé zbytky rostlin
  • Rostliny seřízneme tak, aby vyčnívaly pár cm nad hladinou
  • Sledujeme kvalitu vody např. testovacími proužky
  • Rybám podáváme vitamíny nebo probiotika
  • Před znovu zapojením technologie ji důkladně vyčistíme od nečistot a vodního kamene
  • Zkontrolujeme všechna těsnění a hadice, abychom neměli ztráty vody
  • Vyměníme UV zářivku v UV lampě
  • Do filtru a jezírka aplikujeme startovací bakterie
  • Ryby začneme znovu krmit

jarna udrzba jazierka

Startovací bakterie, UV zářivka a případná výměna houbiček, patří k základní jarní údržbě každého jezírka
Tak jako v minulých letech i letos pro Vás chystáme soutěž o titul "Jezírko roku". Přichystejte Vaše jezírko či BIObazén na sezónu a neváhejt

 

Tak jako v minulých letech i letos pro Vás chystáme soutěž o titul "Jezírko roku". Přichystejte Vaše jezírko či BIObazén na sezónu a neváhejte nám zaslat příspěvek do soutěže. Kolektiv firmy PETOMAR SLOVAKIA s.r.o. Vám přeje hodně radosti a pohody s Vaším jezírkem či BIObazénem. V případě jakýchkoli problémů nebo dotazů jsme zde pro Vás. Můžete nás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky. Potěší nás i Vaše návštěva v naší prodejně v Dolnej Strede.

 

Galerie k článku

K článku nebyly přidány žádné jiné obrázky.

Vybrané články

Příprava jezírka na zimu

Příprava jezírka na zimu

Co udělat s jezírkem před zimou? Kdy schovat technologii? Musí se ryby krmit i v zimě? Jak přezimovat lekníny?

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka?

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka?

Jezírko a procesy v něm zůstávají aktivní i v zimě, když je jezírko pokryté ledem. Zahnívající zbytky rostlin…

Komentáře k článku

Dosud nebyl přidán žádný komentář.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

Vybíráme z našeho e-shopu

Oase zapůjčení PondoVac 4

OAse

Oase zapůjčení PondoVac 4

393,25 Kč

AquaMax Eco Classic 12000 C

OAse

AquaMax Eco Classic 12000 C

12 709,00 Kč

Oase AquaActiv BioKick 100 ml - startovací bakterie

OAse

Oase AquaActiv BioKick 100 ml - startovací bakterie

304,00 Kč

AquaMax Eco Classic 18000 C

OAse

AquaMax Eco Classic 18000 C

15 251,00 Kč

Oase BioSmart Set 24000 PLUS

OAse

Oase BioSmart Set 24000 PLUS

  • Poštovné zdarma

23 553,00 Kč