Úvod / Články / Zahradní jezírka / Krmení koi při nižší teplotě vody
Tisk

Krmení koi při nižší teplotě vody

Tak jak klesá teplota vody blížil se k zimním měsícům, začne se zpomalovat i metabolismus koi, dokud nastane proces zvaný hibernace. Ta umožňuje rybám přežít i ty nejtužší zimy s minimálním využitím energie. Tento proces obvykle nastává na podzim pokud teplota vody klesne pod 10 ° C, a přetrvá do jara, kdy se teplota opět začíná zvyšovat.

Přestože koi kapři přijímají s blížící se zimou méně potravy, potřebují být dokrmované až do začátku hibernace, aby měli dostatečné zásoby tuku na zimu. Toto je období, kdy mnoho majitelů jezírek mění typicky letní krmivo za podzimní. Právě toto krmivo často obsahuje přísadu zvanou "wheatgerm". Wheat Germs tedy pšeničné klíčky jsou hlavní složkou krmiv určených pro koi při nižší teploty vody. Tato krmiva jsou navrženy na pomoc při trávení a zároveň umožňují pomalejší uvolňování energie pro koi během zimy. Wheatgerm krmivo se podává při teplotě vody 8 ° C až 15 ° C.

Oproti letnímu krmivu se to podzimní / jarní liší v několika ohledech. V první řadě tedy sleduje potřeby pomalejšího trávení ryb. Obsahuje také ingredience, které jsou lehčí na strávení a energii, která se uvolňuje postupně. Vzhledem k tomu, že metabolismus a stravování koi přímo souvisí s teplotou vody, přechod na podzimní krmivo s pomalým uvolňováním je správná volba před blížící se spánku. Přesto, je nutné vzít v úvahu několik aspektů, aby se zajistilo, že ryby dostanou nejlepší možnou výživu z wheatgerm krmiva.

 

                                                  

 

Na kterých ingrediencích záleží?

1) Zdroj proteinu a procenta

Přestože hodnota přijímaného proteinu nemusí být tak vysoká jako v letních měsících, udržovat příjem proteinu na mírně vyšší úrovni může být stále prospěšné i během zimního krmení, abyste se ujistili, že vaše koi dostávají dostatečné množství aminokyselin. Na rozdíl od proteinů na rostlinné bázi (včetně wheatgerm), které neobsahují aminokyseliny, proteiny pocházející z kvalitních vodních zdrojů, jsou bohaté na aminokyseliny a udržují vaše ryby zdravé a silné. Kvalitní zdroje proteinů jsou kromě jiných rybí maso, bílé rybí maso, Krilo, sardele a sledě.

Kromě toho je důležité sledovat i procento obsaženého surového proteinu, což také indikuje celkovou dobrou kvalitu krmiva. Zimní krmivo je oblíbené u výrobců z důvodu, že rostlinné složky krmiva jsou zásadně levnější než ty živočišné. Ryby nepotřebují natolik vysoký obsah rostlinných složek (sacharidů) v zimě, protože přirozeně využívají méně energie Stále však mohou využívat vysoké hladiny proteinu na udržení optimálních tělesných funkcí. Minimální obsah surového proteinu v rozmezí 30 - 38% je při zimním krmivu ideální - ten by měl v ideálním případě pocházet zčásti z proteinu z vodních živočichů a pšeničných klíčků.

2) Obsah pšeničných klíčků

Další složkou, která by měla tvořit velkou část proteinů a tuků v podzimním krmivu jsou pšeničné klíčky. Přestože obsah surového proteinu je v něm okolo 20 - 30%, celkový obsah proteinu v krmivech by se měl blížit k 10 - 15% (s dalšími 15+% pocházejícími z rybího masa). Toto je však celkově dostačující, jelikož hlavní předností wheatgerm jsou přidány vitamíny, minerály, komplexní sacharidy a polynenasycené tuky, které pomáhají nárůstu váhy a udržování energie. Živočišný protein z vodního zdroje by měl tvořit nejvyšší procento v zimním krmivu, zatímco wheatgerm tvoří pouze doplněk k celkovému příjmu proteinu.

3) Procentuální obsah tuku

Proces hibernace jako celek stojí a padá na zásobách tuku. Pokud jste již během léta krmili ryby kvalitní stravou, je pravděpodobné, že stihli nabrat několik kilo předem. Toto nabírání by však mělo pokračovat i na podzim, aby měli koi dostatečné zásoby a byli připraveni na zimu. Na druhé straně, příliš mnoho nahromaděného tuku může být také škodlivé - ideální je sledovat hodnotu surového tuku kolem 4 - 10%. Část tohoto obsahu bude pocházet z wheatgerm, ale tato hodnota bude započítána v celkovém obsahu tuku, znamenající, že ji nemusíte přidávat sami.

4) Vitamíny, podpora imunity a ochrana před parazity

Dalšími klíčovými aspekty zimního krmiva jsou vitamíny a minerály, které by měly obsahovat široké spektrum esenciálních složek na podporu imunitního systému koi. Hibernace je období kdy jsou koi kapry nejsnáze napadány infekcemi a parazity, se ujistěte, že přijímají všechny potřebné vitamíny a minerály mohou zásadně pomoci jejich imunitnímu systému. Vitamín C, obvykle ve formě kyseliny askorbové je obzvláště pomocný při napadáni bakteriálních a virových infekcí.

Kromě vitamínů a minerálů jsou vítány i jakékoli další podporovatelem imunity.

 

Podívejte se na naši nabídku na krmení při nižší teplotě vody

 

Galerie k článku

K článku nebyly přidány žádné jiné obrázky.

Vybrané články

Příprava jezírka na zimu

Příprava jezírka na zimu

Co udělat s jezírkem před zimou? Kdy schovat technologii? Musí se ryby krmit i v zimě? Jak přezimovat lekníny?

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka??

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka??

Jezírko a procesy v něm zůstávají aktivní i v zimě, když je jezírko pokryté ledem. Zahnívající zbytky rostlin…

Komentáře k článku

Dosud nebyl přidán žádný komentář.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

Vybíráme z našeho e-shopu

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse

Oase MIDI II 1,1KW / 230

  • Poštovné zdarma

184 919,56 Kč

Oase AquaActiv BioKick 100 ml - startovací bakterie

OAse

Oase AquaActiv BioKick 100 ml - startovací bakterie

278,00 Kč

Oase Plovoucí Ostrov Kruh 81cm

OAse

Oase Plovoucí Ostrov Kruh 81cm

  • Poštovné zdarma

1 925,00 Kč

AquaMax Eco Classic 12000 C

OAse

AquaMax Eco Classic 12000 C

11 692,00 Kč

Oase BioSmart Set 36000 PLUS

OAse

Oase BioSmart Set 36000 PLUS

  • Poštovné zdarma

28 862,00 Kč