Úvod / Články / Zahradní jezírka / Údržba jezírka na podzim
Tisk

Údržba jezírka na podzim

Jako v každém jiném ročním období, tak i na podzim je třeba provést na jezírku určité práce. Počasí je v tomto období nevyzpytatelné, a tak musíme rostliny, ryby či technologii připravit na příchod zimy. Nejdůležitějším úkolem během podzimu je uhlídat, případně co nejvíce zlepšit kvalitu vody.

Voda s vysokým obsahem nitritu, nitrátů, fosfátů a živin je velmi nebezpečná, což se odrazí v první řadě na zdraví ryb. V zimě ryby v nekvalitní vodě trpí, z čehož pramení jejich nemoci, které se dostaví zejména v jarních měsících. Vodu proto musíme co nejvíce vyčistit od řas, kalu a zabránit přísunu jiných organických látek. K odstranění kalu použijte jezírkový vysavač, případně použijte přípravky jako Silt minus. Na důkladné zbavení se kalu však doporučujeme raději použít jezírkový vysavač. Pokud vysavač nemáte k dispozici, můžete využít naši službu zapůjčení jezírkového vysavače na naší prodejně, nebo Vám jej rádi zašleme kurýrní službou, která vysavač po použití dopraví od Vás zpět k nám. Když se zbavíte kalu, je dobré jezírko zakrýt sítí, abyste celý proces nemuseli opakovat.


Vodní rostliny

Po jarním a letním růstu začínají rostliny postupně odumírat a připravovat se na zimní "spánek". U rostlin je třeba postupně odstraňovat jejich odumřelé zbytky. Zabráníte tím přísunu živin do vody a vzniku jedovatých plynů. Je to velmi důležité zejména v malých jezírkách.


Velká většina rostlin v jezírku bez problémů přezimuje. Pouze pár z nich vyžaduje zvláštní pozornost. Stačí jen postupně odstraňovat jejich odumírající části.
Sítina, pálky, trávy apod. - tento typ rostlin je dobré seříznout pár centimetrů nad vodní hladinou. Jejich stonky budou částečně splňovat úlohu zásobování kyslíkem.
Vodní salát, vodní hyacint – tyto druhy v zimě vyhynou. Třeba je proto uschovat např. v zimní zahradě. Rostliny zimují v nádobě s vodou. Ta však nesmí být čerstvě napuštěná a musí obsahovat dostatek živin. Podmínkou je také dostatečné světlo.
Stolístek vodní, Podeteria cordata – tyto druhy je třeba zasadit do hloubky alespoň 40 cm. Tato hloubka obvykle stačí na jejich bezpečné přezimování.
Tropické lekníny – tyto lekníny je třeba uschovat v zimě při pokojové teplotě. Příkladem tropického leknínu je např. Blaue Seerose (Modrý leknín). Hlavní znaky tropických leknínů jsou: zubaté listy po okrajích, vyboulení uprostřed listu, kvetení v noci, neobvyklé barvy jako modrá, fialová...
Lekníny -nevyžadují zvláštní pozornost. Postupně z nich jen odstraňujte žluté listy, aby nehnily ve vodě. Leknín přezimujte v nezamrzající hloubce, důležité je to, aby nezamrzl kořen leknínu.

Ryby

S chladnějšími teplotami budou ryby méně aktivní. Na podzim je dobré ryby podpořit a připravit na dlouhou zimu. Je vhodné jim tedy podávat výživnější peletové krmivo. Krmte však jen tolik, aby krmivo zbytečně neklesalo ke dnu. Krmivo můžete také obohatit vitamíny nebo použít prostředky s obsahem vitamínu C a aloe vera na posílení imunity ryb. Obecně se doporučuje krmit ryby, pokud teplota vody neklesne pod 8 °C. Ryby však obvykle přijímají potravu i v nižších teplotách. Při podzimním krmení doporučujeme použít krmivo určené na chladnější teploty vody. Mezi chovateli je často používané krmivo Wheatgerm obohacené o ječné klíčky. Jesetery a veslonose je dobré přikrmovat i v zimě.  
 

Technologia a bakterie

Na podzim technologie nevyžaduje zvláštní pozornost. Pokud jsou teploty plusové, může bez problémů zůstat zapnutá. Vzhledem k chladnější teplotě lze omezit činnost UVC lampy na 6 -12 hodin denně. Při zazimování používáme bakterie určené do chladnějších období, které připraví vodu v jezírku tak, aby byla na jaře v optimální biologické rovnováze. Užitečné podzimní a zimní bakterie pomáhají urychlovat rozklad listí, odumřelých rostlin, sedimentů a dalších organických materiálů, tím potlačují růst řas, které se tvoří v jezírku i v zimě. Přečtěte si více o zimních bakteriích

 


Co dělat na podzim?

  • odstranit řasy a odumřelé zbytky rostlin
  • odsát bahno a kal ze dna jezírka
  • přikrýt jezírko sítí
  • podpořit ryby kvalitním krmivem a vitamíny
  • aplikovat podzimní/zimní bakterie
  • monitorovat kvalitu vody

 

 

 

Galerie k článku

K článku nebyly přidány žádné jiné obrázky.

Vybrané články

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka??

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka??

Jezírko a procesy v něm zůstávají aktivní i v zimě, když je jezírko pokryté ledem. Zahnívající zbytky rostlin…

Příprava jezírka na zimu

Příprava jezírka na zimu

Co udělat s jezírkem před zimou? Kdy schovat technologii? Musí se ryby krmit i v zimě? Jak přezimovat lekníny?

Komentáře k článku

Dosud nebyl přidán žádný komentář.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

Vybíráme z našeho e-shopu

Oase BioSmart Set 18000 PLUS

OAse

Oase BioSmart Set 18000 PLUS

  • Poštovné zdarma

21 379,32 Kč

Oase BioSmart Set 36000 PLUS

OAse

Oase BioSmart Set 36000 PLUS

  • Poštovné zdarma

31 676,00 Kč

Oase zapůjčení PondoVac 4

OAse

Oase zapůjčení PondoVac 4

393,25 Kč

Oase Plovoucí Ostrov Kruh 81cm

OAse

Oase Plovoucí Ostrov Kruh 81cm

  • Poštovné zdarma

1 925,00 Kč

AquaMax Eco Classic 9000 C

OAse

AquaMax Eco Classic 9000 C

11 438,00 Kč