Úvod / Články / Zahradní jezírka / Kapková závlaha - zapojení
Tisk

Kapková závlaha - zapojení

Shrnutí zapojení kapkové závlahy - jak na to

Zdroj vody

Na kapkovou závlahu je možné použít různé zdroje vody - veřejný vodovod, vlastní studna, nádrž s dešťovou vodou. Základním prvkem k použití různých zdrojů vody je kvalitní filtrace, která přefiltruje všechny drobné nečistoty - částečky zachycené ve vodovodním potrubí, jemný písek atd. Dokáže zabránit znečištění kapkovačů, které se po zanesení nedají propláchnout a je nutné je vyměnit za nové. V případě použití kapkovací hadice je nutné vyměnit nefunkční část, v nejhorším případě celou hadici, což je z ekonomického hlediska neefektivní.

  • Veřejný vodovod - stálý zdroj vody. Při použití vodovodu na kapkovou závlahu je nutné nainstalovat filtraci a redukci tlaku, jelikož optimální tlak v kapkovací hadici je 1,1 - 2 bar. Z ekonomického hlediska jde o komfortní, avšak dražší řešení zavlažování. Lze jej využít všude tam, kde není k dispozici vlastní studna.
  • Vlastní studna - nejpoužívanější způsob napájení kapkové závlahy. U tohoto typu je potřebné čerpadlo (samonasávací, případně hlubinné), které nám vodu dopraví do kapkovacího potrubí. Čerpadlo na vodu je vždy závislé na konkrétním typu studny (kopaná, vrtaná, ražená).
  • Nádrž s dešťovou vodou - nejekonomičtější způsob napájení kapkové závlahy. Pro tento účel je možné použít ICB kontejnery 1 m3. Nádrž je nutné umístit na podstavec o výšce minimálně 0,5 m nad úroveň terénu, aby se zvýšil tlak. Z dlouhodobého hlediska může nastat problém s dodávkou vody do nádrží - pokud neprší. V takovém případě je nutné do nádrží dopouštět vodu za pomoci čerpadla, čímž se snižuje ekonomická výhodnost. Jelikož dešťová voda zachycuje částečky prachu a jiných drobných nečistot, musíme častěji dělat údržbu filtrace a čistit filtrační vložku.

 

Popis produktů: 1. Ovládací sestava 1a: nízkoprůtokový ventil 2b: filtr s tlakovou kompenzací 2. Adaptér easy fit 3. Kapkovač XB 4. BF-3 T-kus pro spaghetti potrubí 5. Montážní nářadí: XM-Tool 6. Bodec TS-025 pro 6 mm spaghetti 7. DT-025-1000 spaghetti potrubí 8. XB potrubí bez kapkovačů 9. Zajišťovací bodec pro potrubí 16 mm 10. Koleno ke kapkovacímu potrubí 11. Difuzér na 6 mm spaghetti potrubí 12. Modul s kompenzací tlaku PC 13. Adaptér s nástavcem Polyflex 14. Samonapájecí konektor: SP8-025 15. Tryska SQ 16. Mikrorozprašovač Xeri-Pop 17. Mikrorozprašovač XS-360TS-SPYK 18. Zavzdušňovací ventil 19. Ventilová šachta 20. Kapkovací potrubí 21. Nůžky na potrubí: T135SS 22. Multikapkovač EMT-6XERI 23. Adaptér pro trysku SQ 24. T-kus pro kapkovací potrubí 25. Uzávěr 700-CF-22 pro 13-16 mm 26. BF zátka ke kapkovacímu potrubí 27. BF-1 Spojka pro spaghetti potrubí 28. Koleno BF-2 pro spaghetti potrubí 29. Rozprašovač XS-090, XS-180, XS-360 30. Mikrorozprašovač SXB-180, SXB-360 31. Mikrorozprašovač Jet Spike 33. Sestava s bodcem PFR/RS

Filtrace

Jak jsem již zmínil, filtrace je velmi důležitá součást kapkové závlahy. Na filtraci vody do systému se používají sítkové nebo diskové filtrační vložky. Doporučená filtrační schopnost je 120 mikronů. Standardní filtrace používané jako předfiltry pro samonasávací čerpadla nebo jako filtry pro hlubinná čerpadla mají čistící schopnost 80 mikronů. Velikost filtrace volíme podle průtoku vody, který budeme potřebovat na napojení kapkové závlahy.

Přívodní hadiceOd zdroje vody po místo napojení kapkové hadice se používá přívodní hadice. Standardně se využívají HDPE nebo LDPE hadice o rozměru 20, 25 nebo 32 mm. Větší průměr hadice není vhodný, protože průtok vody v kapkovací hadici je velmi malý.

Připojení na kapkovací hadiciPro připojení kapkovací hadice se používá přechodka na LDPE nebo HDPE hadice se závitem. Velikost průchodky volíme podle velikosti použité hadice. Přechodky se standardně používají na 1/2" nebo 3/4" vnější závit, na který je možné našroubovat přechodku s 3/4" vnitřním závitem a vývodem na 16 mm kapkovací hadici

Kapkovací hadice - Jako kapkovací hadice se používá LDPE hadice o průměru 16 mm s kapkovači nebo bez kapkovačů. Pro více informací si můžete přečíst článek (link kapkovací hadice)

Plastové fitinky - Abychom rozdělili kapkovací hadici do více linií, používáme t-kusy, spojky, kolínka. Na trhu jsou dostupné od jednoduchých plastových nasouvacích až po kvalitní šroubovací. Na ukončení každé linie kapkovacího potrubí se používají ukončovací zátky nebo kroužky.

Nástin jednotlivých komponentů připojitelných ke kapkové závlaze:

Kulový ventil - Bateriová řídící jednotka Hose and Timer - Filtr Azud modular ¾“ - Regulátor tlaku - Přechodka na kapkovací hadici - Kapkovací hadice bez kapkovačů - Šroubovací kolínko - Kapkovač - Ukončovací zátka - Multikapkovač na mikro závlahu - Kapkovač delta s nastavitelným průtokem - Ventil na 16 mm kapkovací hadici - Bodec s kapkovačem a spaghetti hadičkou - Bublery na kapkovací hadici

 

Galerie k článku

Vybrané články

Příprava jezírka na zimu

Příprava jezírka na zimu

Co udělat s jezírkem před zimou? Kdy schovat technologii? Musí se ryby krmit i v zimě? Jak přezimovat lekníny?

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka??

Jak bojovat proti zamrznutí jezírka??

Jezírko a procesy v něm zůstávají aktivní i v zimě, když je jezírko pokryté ledem. Zahnívající zbytky rostlin…

Komentáře k článku

Dosud nebyl přidán žádný komentář.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

Vybíráme z našeho e-shopu

Dnová vpusť 110 se vzduchováním

OAse

Dnová vpusť 110 se vzduchováním

  • Poštovné zdarma

1 980,46 Kč

Oase BioSmart Set 36000 PLUS

OAse

Oase BioSmart Set 36000 PLUS

  • Poštovné zdarma

31 676,00 Kč

Oase Aquarius Fountain Set 6000

OAse

Oase Aquarius Fountain Set 6000

  • Poštovné zdarma

8 235,76 Kč

Oase AquaActiv BioKick 100 ml - startovací bakterie

OAse

Oase AquaActiv BioKick 100 ml - startovací bakterie

304,00 Kč

Oase MIDI II 1,1KW / 230

OAse

Oase MIDI II 1,1KW / 230

  • Poštovné zdarma

184 919,56 Kč